
Marimekon syksyn uutuuksia on saapunut jo liikkeisiin ja täytyy sanoa, että tänä(kin) syksynä sävymaailma on oikein ihana! Viime syksynä unikkokuosi tuli ruskeana ja nyt tänä vuonna aavistuksen persikkaiseen taittavana beigepohjaisena.

Tämä sävy on kyllä ehkä kaunein hetkeen ja sopii mielestäni aika monenlaiseen sisustukseen. Ei liian pastellinen, mutta ei liian synkkä tai ruskea. Hankin paikallisesta marimuksu liikkeestä syksyn uutuuksista kaksi tyynyliinaa ja muutaman unikkoastian. Tykkään yhdistellä erisävyisiä unikkomukeja keskenään ja nämä sopivatkin oikein kivasti jo muiden kaapissa olevien kaveriksi.


Erityisen kiva on mielestäni tuon pitkulaisen tyynyn eläväinen ja luonnollinen vaalea sävy. Ihastelin näitä myös kankaina ja olisikin ihana hankkia vielä vaikkapa pöytäliina tuosta persikkaisesta unikkokankaasta.


Syksyn uutuuksissa oli myös hyvin samaa sävymaailmaa oleva uusi kaksoset-kuosi, jossa seikkailee kissaeläinpari. Siitä oli saatavilla tyynyliinoja, petivaatteita astioita ja mm. pyyhkeitä. Uskon, että se tulee olemaan myös todella suosittu kuosi tänä syksynä! Marimuksusta löytyykin kiva valikoima jo syksyn uutuuksia ja kuulemma osa oli huvennut jo kovaa vaihtia. Kurkkaahan koko valikoima täältä!

Miltäs uudet unikot sinun silmääsi näyttävät?
Eeva-Maria
17.2.2022 at 11:18Hei olen ihastellut tätä teidän olohuoneen seinän väriä jo jonkin aikaa, voinko kysyä mikä väri/sävy se on?